Pre-order your meals before FRIDAY midnight to guarantee Mondays Delivery. Shipping orders will arrive Tuesday or Wednesday depending on your location.
Balanced Plan

Balanced Plan

Regular price $50.99 Sale

or

With this plan we make sure you get enough but not too much of all the important nutrients you need. The good news its actually pretty simple. A balanced meal is a snapshot of a diet that covers the three core food groups.

Our balance meal has the right amount of protein, carbohydrates and fats that your body needs on the daily to keep your energy at high levels while helping you build muscle and lose fat at the same time.

What you'll get

Every meal plan comes in set of 2 of the same meals except the 6 meal plan, meals are different every week and if you don't eat certain food you can let us know in the box above.

Not sure on what to pick?

6 meals If you usually cook but would like a lunch or dinner for when you are busy.

12 meals Let's say you're super busy or you just don't like to cook and you want lunch and dinner.

18 meals You are letting WePrep meals take care of you all day.

21 meals WePrep meals is taking the wheel and guiding you on your weight loss journey 100%.

Advantages

 No Added Hormones

 No Antibiotics

 NON-GMO

 High Protein Meals

 High Fiber Meals

MANUFACTURED IN A FACILITY THAT USES: MILK, EGGS, SHRIMP, SALMON, COD, TILAPIA, WHEAT, SOY

Every meal comes with nutrition facts labels for calories, protein, carbs and fats also we have added all our meals to myfitnesspal if you choose to use that app.

Please Read our Nutrition Disclaimer. 

Lehigh Valley PA Area You may choose to do free pick up at our WePrep location or you can choose to pay $3.00 delivery fee to have your care package delivered straight to you door. 

Outside Lehigh Valley PA For those that are not located near WePrep location shipping charges will depend on how many meals you ordered, what size box food cooler is required for your meals, and where the package is being sent. We offer FedEx Priority and Standard Overnight shipping which on average will cost $15-$50 per box. We offer $12 per box Flat Rate Ground shipping for customers that live within one day transit of Lehigh Valley PA. We understand shipping costs are expensive. We promise that there are no hidden fees the rate that FedEx charges for shipping is passed to the customer without adjustment.

The different ship options and prices will be available for review on the final page before checking out.

x

Welcome to the Loyalty Points Demo Store :-)

Sign up and receive 5000 pts to test out in our Store.

Earning and redeeming Reward Points

$1
Earns you
5
$1
Redeems to
50

Ways you can earn

  • Product Purchase
  • Refer a friend
  • Share on social media

Learn more about our program